Uncategorized

Chopin en Vacances – zapraszamy na koncert 17 czerwca

Zapraszajmy na koncert fortepianowy w ramach Festiwalu Chopin en Vacances '2023 we dworach i krajobrazach Polski w dniu 17 czerwca 2023 roku.
Początek koncertu o godzinie 16.00

Organizatorzy:

Fundacja „Ziemia Dobrzyńska” www.Chopinenvacanses.pl
Stowarzyszenie Dwór Parski nad Nerem
Gmina Świnice Warckie.

W tym roku będziemy gościć dwóch braci: Krzysztofa i Andrzeja Wiercińskich.

Biogramy pianistów:

Krzysztof Wierciński urodził się 22 lutego 2003 roku w Warszawie. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat, a od 8 roku życia aktywnie uczestniczył w konkursach pianistycznych zdobywając liczne nagrody. Studiuje na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Prof. Joanny Ławrynowicz-Just. Jego praca zaowocowała wieloma nagrodami na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych:

  • na I Międzynarodowym V Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w Turznie (I miejsce oraz nagroda specjalna w postaci koncertu w Carnegie Hall, 2019),
  • na V Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie (I miejsce oraz zaproszenie do udziału w Spotkaniach Muzycznych – Warsztatach Pianistycznych dla Laureatów Konkursów Ogólnopolskich oraz Wyróżniających się Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia w Gdańsku),
  • na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego “Per aspera ad astra” w Kielcach (III nagroda, 2019, I nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie koncertu, 2021),
  • na XIX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach, Zielonki-Parcela, Warszawa (I nagroda w kategorii D, 2019).

W lutym 2020 roku Krzysztof zdobył:

  • II nagrodę oraz dyplom za artyzm i inspirację na XIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Narwie w Estonii.
  • W październiku tego samego roku Krzysztof został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym “Jeune Chopin” w Martigny w Szwajcarii.

Koniec roku 2020 przyniósł mu:

  • I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Moskwie (20.12.),
  • I nagrodę i Grand Prix VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Online w Trzcianie (18-20.12.),
  • tytuł finalisty Ogólnopolskiego Konkursu Indywidualności Muzycznych ATMA w Zakopanem (15.12.).

W 2021 roku zdobywa kolejne sukcesy na arenie międzynarodowej:

  • na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Online Fenomeny Muzyczne (II Nagroda),
  • na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Euregio Piano Award” (III Nagroda),
  • na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „ISCART” w Lugano, Szwajcarii (I Nagroda),
  • V Nagroda na XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów “Artur Rubinstein in memorian” w Bydgoszczy.

Jednym z ostatnich jego sukcesów jest otrzymanie III Nagrody na 51. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncertował w różnych miastach Polski i Europy, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii im. Oskara Kolberga w Kielcach, Filharmonii w Tallinie w Estonii, w Ambasadzie RP w Wiedniu czy w Pałacu Tyszkiewiczów w Zatroczu na Litwie. Wielokrotnie występował na Zamku Królewskim w Warszawie, w Łazienkach Królewskich czy Żelazowej Woli.

Na początku marca 2022 roku, zagrał 21 recitali chopinowskich w siedem dni w pawilonie polskim na EXPO 2020 w Dubaju, będąc jednocześnie najmłodszym z polskich pianistów.
Kształcił się u wybitnych artystów i pedagogów takich jak: Prof. Vanessa Latarche, Prof. Aleksander Gavryluk, Prof. Dang Thai-Son, Prof. Wojciech Świtała, Prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, Prof. Nikolai Demidenko, Prof. Janusz Olejniczak, Prof. Andrzej Jasiński, Prof. Ilya Maximow, Prof. Aleksiej Orłowiecki, Prof. Paweł Zawadzki, Prof. Tobias Koch czy Prof. Elżbieta Stefańska. Był wielokrotnym stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Andrzej Wierciński rozwijał swoje umiejętności pod opieką Profesor Anny Jastrzębskiej-Quinn w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie (2010-2014) oraz ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Profesora Wojciecha Świtały (2014-2019). W 2020 roku otrzymał dyplom ukończenia podyplomowego kursu pianistycznego na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu pod okiem Profesora Pavla Gililova. Od września 2023 roku Andrzej będzie udoskonalał swój warsztat muzyczny w ramach programu Artist Diploma w Royal College of Music w Londynie, dzięki stypendnium, u Profesor Normy Fisher.

Jako półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie Andrzej zasłynął jako artysta dojrzały, który posiada znakomity warsztat techniczny pozwalający kreować dźwięk bardzo swobodnie. W październiku 2019 roku zdobył III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hong Kongu. W 2022 roku Andrzej zdobył III Nagrodę na Amerykańskim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Los Angeles wyróżniając się mocno swoja osobowością oraz Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym “Red Maple Music Competition” w Toronto.

Jego wysiłki zaowocowały również wieloma imponującymi nagrodami na innych prestiżowych krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych: na Międzynarodowym Konkursie „Halina Czerny-Stefanska in memoriam” w Poznaniu (III nagroda, 2014), na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Golden Ring” w Słowenii (I nagroda, 2014), na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie (I nagroda, 2014), na Międzynarodowym Konkursie w Tbilisi (V nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie sonaty klasycznej L. van Beethovena Es-dur nr. 4, 2017), na Międzynarodowym Konkursie w Neapolu “Masters Neapolitan Piano Competition” (I nagroda oraz wiele innych znaczących nagród, takich jak kontrakt z wytwórnią z Chin, koncerty po Danii, Chinach i Włoszech czy możliwość współpracy z Symfoniczną Orkiestrą Rzymską, 2018), na Pierwszym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym we Wiedniu (Złoty Medal, 2019), na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Saint-Priest we Francji (I nagroda oraz szereg nagród pozaregulaminowych – w tym kontrakt płytowy z wytwórnia KNS classical oraz tournée  koncertowe po krajach europejskich, 2019), na Berlińskim Międzynarodowym Konkursie Muzycznym (srebrny medal, 2019) i na Paryskim Międzynarodowym Konkursie Muzycznym (zwycięzca nagrody honorowej oraz wielu innych nagród, 2019).

Swoje umiejetności doskonalił biorąc udział w międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak: Michel Beroff, Dmitri Alexeev, Carlo Palese, Akiko Ebi, Lee Kum Sing, Anna Malikova, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Jasiński, Dang Thai Son, Tomas Ungar, czy Janusz Olejniczak. Uczestniczył w miesięcznym kursie pianistycznym Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie otrzymał między innymi lekcje mistrzowskie od Andre Laplante i Krzysztofa Jabłońskiego. Otrzymał również bardzo cenne wskazówki muzyczne od Danila Trifonova podczas kursów mistrzowskich w Katowicach.

Andrzej Wierciński jest laureatem kilku stypendiów specjalnych – w tym Stypendium Artystycznego Fundacji YAMAHA, Stypendium Krystiana Zimermana oraz Stypendium Artystycznego Fundacji Sinfonia Varsovia im. F. Wybrańczyka.

W ostatnich latach Andrzej występowal z recitalami w wiekszości krajów europejskich, Kanadzie, Indonezji i Japonii. Współpracował z firmą KAWAI oraz Japan Arts, która wielokrotnie zaprosiła artystę do Azji na tournée. Znaczącym wydarzeniem w jego karierze było wykonanie III Koncertu Fortepianowego Ludwiga van Beethovena pod batutą Maestro Macieja Tworka w Filharmonii Narodowej podczas 24. edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena z zaproszenia Pani Elżbiety Pendereckiej. Ponadto artysta współpracował z maestro Alexandrem Liebreichem, Jackiem Kasprzykiem, Mirosławem Błaszczykiem oraz Markiem Mosiem. W 2015 roku podczas wizyty Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego w Japonii, w obecności Ksieżnej Japonii Masako Owada zagrał w Tokyo recital chopinowski w Sali Balowej Hotelu, gdzie rezydowała polska osobistość. W 2015 roku wydał swoją pierwszą płytę z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Polsce (grając solowe utwory fortepianowe Scarlattiego, Schumanna i Chopina).